PIERWSZY SMARTFON DLA DZIECKA? JAK TO ZROBIĆ I KIEDY?
Kopiuj tekst

PIERWSZY SMARTFON DLA DZIECKA? JAK TO ZROBIĆ I KIEDY?

Nie tak dawno temu wielu rodziców zastanawiało się, w jakim wieku możemy dać dziecku klucze do samochodu. W dzisiejszych czasach rodzice stają przed trudniejszym pytaniem – w jakim wieku dziecko może mieć już własnego smartfona? Pytanie jest o tyle trudniejsze, że w odróżnieniu od prawa jazdy, przepisy nie nakładają tutaj żadnych ograniczeń.

Jakby na to nie patrzeć w dzisiejszych czasach smartfon jest bramą do nieskrępowanego dostępu internetu, a co za tym idzie płynących z tego korzyści oraz niebezpieczeństw. Temat staje się coraz bardziej gorący, gdyż wraz z upowszechnianiem się technologii mobilnych oraz zmniejszaniem się bariery cenowej, dzieci dostają smartfony w coraz młodszym wieku.

Dane amerykańskie pokazują, że obecnie typowy młody człowiek otrzymuje swój pierwszy smartfon w wieku około 10 lat, choć jeszcze w 2012 roku było to lat 12. Jest też spora grupa rodziców, którzy wyposażają swoje pociechy w urządzenia tego typu jeszcze wcześniej – już w wieku 7 lat. Wynika to z tego, że rodzice są zmęczeni przekazywaniem swoich urządzeń do zabawy najmłodszym i wolą kupić dziecku własne urządzenie, tylko po to aby mieć spokój.Udostępnienie dziecku smartfona z jednej strony przynosi sporo korzyści jakimi są aplikacje edukacyjne, bezpośredni dostęp do ogromnego źródła wiedzy, możliwości rozwijania umiejętności technicznych i informacyjnych, które będą kluczowe w społeczeństwie przyszłości, czy wreszcie stały kontakt z najbliższymi.

 Z drugiej posiadanie smartfona przez dziecko powoduje szereg zagrożeń. Wśród wielu z nich wystarczy wymienić: nadużywanie czasochłonnych gier, dostęp do stron dla dorosłych oraz aplikacji społecznościowych, w których nasza pociecha może być nagabywana przez obce osoby. Część ekspertów uważa, że 12 lat to idealny wiek na pierwszy smartfon, część że dziecko powinno być jeszcze starsze. W pierwszej kolejności musimy pamiętać o tym, że każdy młody człowiek jest  inny, każdy z nich dojrzewa w różnym tempie i cechuje się innym poziomem dojrzałości i odpowiedzialności.

Jedną z możliwości na rozpoczęcie przygody z urządzeniami tego typu, dzięki której możemy zweryfikować poziom odpowiedzialności dziecka, jest wyposażenie go na początek w telefon komórkowy z ograniczonymi funkcjami. Przykładem niedrogiego klasycznego telefonu, który służy głównie do dzwonienia, smsowania i robienia zdjęć jest na przykład TELEFUNKEN Outdoor WT2 dostępny zarówno w ofercie abonamentowej w sieci Play jak i w sklepach Internetowych. Dodatkowym plusem urządzenia jest wytrzymała obudowa, dzięki której mamy gwarancję, że młody człowiek nie uszkodzi aparatu zbyt szybko. Urządzenie odporne jest na wilgoć, zanurzenie w wodzie, upadki, uderzenia i wstrząsy, a także błoto, kurz i pył.
Telefunken Outdoor WT2

Telefunken Outdoor WT2

Udostępniając dziecku na początek prosty i klasyczny telefon w starym stylu, dajemy mu możliwość wykazania się odpowiedzialnością zarówno, jeśli chodzi o sposób używania jaki i formę wykorzystania urządzenia. Jednocześnie zyskujemy najważniejszy benefit z punktu widzenia rodzica czyli możliwość stałego bezpośredniego kontaktu z naszą pociechą.W kolejnym kroku, kiedy uznamy, że nadszedł czas, aby dziecko weszło w posiadanie własnego smartfona, warto zacząć od ustalenia zasad korzystania z urządzenia.  Respektowanie z góry określonych ustaleń powinno być bezwzględnie przestrzeganym warunkiem umowy pomiędzy rodzicem a niepełnoletnim posiadaczem mobilnego centrum komunikacji ze światem. Wśród powyższych zasad powinny znaleźć się w pierwszej kolejności zakaz udostępniania własnych zdjęć w sieci, zakaz kontaktu z obcymi osobami, ograniczenia związane z używaniem smartfona w szkole, przy jedzeniu oraz w trakcie innych wydarzeń rodzinnych.Kolejnym krokiem jaki rodzic powinien wykonać jest wybór odpowiedniego urządzenia. Biorąc pod uwagę możliwość szybkiego uszkodzenia oraz ryzyko związane z wyposażeniem naszej pociechy w drogi sprzęt, który może stać się zachętą do kradzieży, w przypadku pierwszego smartfona warto pomyśleć o niedrogim urządzeniu.  Przykładem takiego smartfonu jest dostępny w sieci Media Markt TELFUNKEN Live TL2.
Telefunken Live TL2

Telefunken Live TL2

Powiązane artykuły
Telefon i wakacje, czyli dlaczego smartfon jest lepszy niż aparat fotograficzny

Zdjęcia z wakacji to must have każdego letniego sezonu. Dlatego pakując się na wyjazd, prawie zawsze kilkukrotnie sprawdzamy czy przypadkiem nie zapomnieliśmy  o aparacie… telefonicznym!  Taka prawda, w dzisiejszych czasach smartfony przejęły nie tylko funkcje kalendarza, poczty elektronicznej czy biura, ale coraz częściej służą nam również jako właśnie kompaktowy przyrząd do robienia zdjęć. Okazuje się też, że nie każdy chce zabierać na wakacje drogie smartfony. Ryzyko, że wpadnie do wody, spadnie z wysokości albo po prostu ulegnie uszkodzeniu jest zbyt duże. Właśnie dlatego warto pomyśleć o takim telefonie, który po pierwsze nie będzie kosztował fortuny, a po drugie pozwoli na swobodne korzystanie z Internetu oraz da nam możliwość uwiecznienia tych najważniejszych, wyjazdowych momentów. Decydując się na smartfon, który miałby sprawdzić się podczas wakacyjnego wypadu warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze – wspomniana już cena. Po drugie, długość życia baterii. Trzecią ważna sprawą jest to, jaki dany telefon posiada aparat. Nie chcemy przecież, by zdjęcia z wakacji nie nadawały się do opublikowania. Ciekawą propozycję niedrogich, a funkcjonalnych i niezawodnych smartfonów, które dodatkowo są wyposażone w przyzwoite aparaty fotograficzne oferuje niemiecka firma Telefunken. Sprawdziliśmy trzy modele, które na co dzień są dostępne między innymi w sieci sklepów RTV Euro AGD:
Idealny telefon na wakacje? Bez tych cech się nie obejdzie!

Spróbujmy wyobrazić sobie życie bez telefonu. To trudne, prawda? Dziś te urządzenia, które są niewiele mniejsze od tabliczki czekolady, zastępują nam często nie tylko osobisty komputer, ale też pomagają w codziennych czynnościach – wystarczy wymienić kalendarz, budzik czy nawet aparat fotograficzny. Wybierając się na krótki urlop albo na dłuższe wakacje, warto zastanowić się jakie cechy powinien spełniać telefon, aby nie tylko za nami nadążał, robił piękne zdjęcia i służył za nawigację, ale też poradził sobie z często ekstremalnymi sytuacjami i okolicznościami przyrody.
5 kroków, które pomogą wybrać najlepszy telefon dla dziecka

Bez telefonu, jak bez ręki – to chyba jedno z najbardziej aktualnych powiedzeń naszych czasów. Dziś trudno bez niego żyć. Pozwala nie tylko na kontaktowanie się z najbliższymi, ale również zapewnia rozrywkę i pozwala przeglądać strony internetowe.  A to nie koniec  jego
Jaka cecha w smartfonie jest najważniejsza?

Bez telefonu, jak bez ręki? W dzisiejszych czasach trudno nie zgodzić się z tym zdaniem. Nie dość, że mobilna technologia rozwija się w ekspresowym tempie, to jeszcze producenci z każdej strony zaskakują nas coraz to nowszymi parametrami smartfonów. Urządzenia, które są niewiele mniejsze od tabliczki czekolady zastępują często osobisty komputer, a to sprawia że są niezastąpione nie tylko podczas pracy, ale też podczas codziennych czynności. W końcu na ekran naszego telefonu spoglądamy od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset razy dziennie! Jak więc wybrać ten najlepszy? Przeciętnie z jednego smartfona korzystamy od roku do maksymalnie 3 lat. Zdarza się jednak, że na zmianę aparatu decydujemy się wcześniej. Często dlatego, że albo wychodzi nowy model nasze ulubionej marki albo postanawiamy przetestować coś nowego. Decydując się na nowy telefon trzeba odpowiedzieć sobie na parę pytań. Warto zwrócić uwagę na najważniejsze z naszego punktu widzenia cechy urządzenia. Jakie? No właśnie. Może to być design, może to być jego funkcjonalność. My wybraliśmy dla Was pięć, subiektywnych, najbardziej istotnych i tych najczęściej pożądanych. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.