PIERWSZY SMARTFON DLA DZIECKA? JAK TO ZROBIĆ I KIEDY?

PIERWSZY SMARTFON DLA DZIECKA? JAK TO ZROBIĆ I KIEDY?

Opublikowany

Nie tak dawno temu wielu rodziców zastanawiało się, w jakim wieku możemy dać dziecku klucze do samochodu. W dzisiejszych czasach rodzice stają przed trudniejszym pytaniem – w jakim wieku dziecko może mieć już własnego smartfona? Pytanie jest o tyle trudniejsze, że w odróżnieniu od prawa jazdy, przepisy nie nakładają tutaj żadnych ograniczeń.

Jakby na to nie patrzeć w dzisiejszych czasach smartfon jest bramą do nieskrępowanego dostępu internetu, a co za tym idzie płynących z tego korzyści oraz niebezpieczeństw. Temat staje się coraz bardziej gorący, gdyż wraz z upowszechnianiem się technologii mobilnych oraz zmniejszaniem się bariery cenowej, dzieci dostają smartfony w coraz młodszym wieku.

Dane amerykańskie pokazują, że obecnie typowy młody człowiek otrzymuje swój pierwszy smartfon w wieku około 10 lat, choć jeszcze w 2012 roku było to lat 12. Jest też spora grupa rodziców, którzy wyposażają swoje pociechy w urządzenia tego typu jeszcze wcześniej – już w wieku 7 lat. Wynika to z tego, że rodzice są zmęczeni przekazywaniem swoich urządzeń do zabawy najmłodszym i wolą kupić dziecku własne urządzenie, tylko po to aby mieć spokój.Udostępnienie dziecku smartfona z jednej strony przynosi sporo korzyści jakimi są aplikacje edukacyjne, bezpośredni dostęp do ogromnego źródła wiedzy, możliwości rozwijania umiejętności technicznych i informacyjnych, które będą kluczowe w społeczeństwie przyszłości, czy wreszcie stały kontakt z najbliższymi.

 Z drugiej posiadanie smartfona przez dziecko powoduje szereg zagrożeń. Wśród wielu z nich wystarczy wymienić: nadużywanie czasochłonnych gier, dostęp do stron dla dorosłych oraz aplikacji społecznościowych, w których nasza pociecha może być nagabywana przez obce osoby. Część ekspertów uważa, że 12 lat to idealny wiek na pierwszy smartfon, część że dziecko powinno być jeszcze starsze. W pierwszej kolejności musimy pamiętać o tym, że każdy młody człowiek jest  inny, każdy z nich dojrzewa w różnym tempie i cechuje się innym poziomem dojrzałości i odpowiedzialności.

Jedną z możliwości na rozpoczęcie przygody z urządzeniami tego typu, dzięki której możemy zweryfikować poziom odpowiedzialności dziecka, jest wyposażenie go na początek w telefon komórkowy z ograniczonymi funkcjami. Przykładem niedrogiego klasycznego telefonu, który służy głównie do dzwonienia, smsowania i robienia zdjęć jest na przykład TELEFUNKEN Outdoor WT2 dostępny zarówno w ofercie abonamentowej w sieci Play jak i w sklepach Internetowych. Dodatkowym plusem urządzenia jest wytrzymała obudowa, dzięki której mamy gwarancję, że młody człowiek nie uszkodzi aparatu zbyt szybko. Urządzenie odporne jest na wilgoć, zanurzenie w wodzie, upadki, uderzenia i wstrząsy, a także błoto, kurz i pył.
Telefunken Outdoor WT2

Telefunken Outdoor WT2

Udostępniając dziecku na początek prosty i klasyczny telefon w starym stylu, dajemy mu możliwość wykazania się odpowiedzialnością zarówno, jeśli chodzi o sposób używania jaki i formę wykorzystania urządzenia. Jednocześnie zyskujemy najważniejszy benefit z punktu widzenia rodzica czyli możliwość stałego bezpośredniego kontaktu z naszą pociechą.W kolejnym kroku, kiedy uznamy, że nadszedł czas, aby dziecko weszło w posiadanie własnego smartfona, warto zacząć od ustalenia zasad korzystania z urządzenia.  Respektowanie z góry określonych ustaleń powinno być bezwzględnie przestrzeganym warunkiem umowy pomiędzy rodzicem a niepełnoletnim posiadaczem mobilnego centrum komunikacji ze światem. Wśród powyższych zasad powinny znaleźć się w pierwszej kolejności zakaz udostępniania własnych zdjęć w sieci, zakaz kontaktu z obcymi osobami, ograniczenia związane z używaniem smartfona w szkole, przy jedzeniu oraz w trakcie innych wydarzeń rodzinnych.Kolejnym krokiem jaki rodzic powinien wykonać jest wybór odpowiedniego urządzenia. Biorąc pod uwagę możliwość szybkiego uszkodzenia oraz ryzyko związane z wyposażeniem naszej pociechy w drogi sprzęt, który może stać się zachętą do kradzieży, w przypadku pierwszego smartfona warto pomyśleć o niedrogim urządzeniu.  Przykładem takiego smartfonu jest dostępny w sieci Media Markt TELFUNKEN Live TL2.
Telefunken Live TL2

Telefunken Live TL2

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Idealny telefon na wakacje? Bez tych cech się nie obejdzie!

Spróbujmy wyobrazić sobie życie bez telefonu. To trudne, prawda? Dziś te urządzenia, które są niewiele mniejsze od tabliczki czekolady, zastępują nam często nie tylko osobisty komputer, ale też pomagają w codziennych czynnościach – wystarczy wymienić kalendarz, budzik czy nawet aparat fotograficzny. Wybierając się na krótki urlop albo na dłuższe wakacje, warto zastanowić się jakie cechy powinien spełniać telefon, aby nie tylko za nami nadążał, robił piękne zdjęcia i służył za nawigację, ale też poradził sobie z często ekstremalnymi sytuacjami i okolicznościami przyrody.
5 kroków, które pomogą wybrać najlepszy telefon dla dziecka

Bez telefonu, jak bez ręki – to chyba jedno z najbardziej aktualnych powiedzeń naszych czasów. Dziś trudno bez niego żyć. Pozwala nie tylko na kontaktowanie się z najbliższymi, ale również zapewnia rozrywkę i pozwala przeglądać strony internetowe.  A to nie koniec  jego
Jaka cecha w smartfonie jest najważniejsza?

Bez telefonu, jak bez ręki? W dzisiejszych czasach trudno nie zgodzić się z tym zdaniem. Nie dość, że mobilna technologia rozwija się w ekspresowym tempie, to jeszcze producenci z każdej strony zaskakują nas coraz to nowszymi parametrami smartfonów. Urządzenia, które są niewiele mniejsze od tabliczki czekolady zastępują często osobisty komputer, a to sprawia że są niezastąpione nie tylko podczas pracy, ale też podczas codziennych czynności. W końcu na ekran naszego telefonu spoglądamy od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset razy dziennie! Jak więc wybrać ten najlepszy? Przeciętnie z jednego smartfona korzystamy od roku do maksymalnie 3 lat. Zdarza się jednak, że na zmianę aparatu decydujemy się wcześniej. Często dlatego, że albo wychodzi nowy model nasze ulubionej marki albo postanawiamy przetestować coś nowego. Decydując się na nowy telefon trzeba odpowiedzieć sobie na parę pytań. Warto zwrócić uwagę na najważniejsze z naszego punktu widzenia cechy urządzenia. Jakie? No właśnie. Może to być design, może to być jego funkcjonalność. My wybraliśmy dla Was pięć, subiektywnych, najbardziej istotnych i tych najczęściej pożądanych. 
Pancerny smartfon, czyli niezniszczalny telefon do zadań specjalnych

Rynek smartfonów do zastosowań ekstremalnych, czyli tych ze wzmocnioną konstrukcją, staje się coraz ciekawszy dla odbiorców. Na taki telefon decydują się nie tylko użytkownicy, którzy pracują w trudnych warunkach, ale też Ci, którzy spędzają w nich wolny czas. Coraz częś

CZY PORZĄDNY SMARTFON MUSI BYĆ DROGI?

TELEFUNKEN, producent nowoczesnych urządzeń elektroniki użytkowej, udowadnia, że porządny smartfon wcale nie musi kosztować dużo.

Markowe smartfony wcale nie muszą kosztować kilku tysięcy złotych. Już za kwotę poniżej pięciuset złotych można stać się posiadaczem urządzenia, które będzie naszym centrum komunikacji ze światem służąc nam nie tylko jako telefon, lecz również zastępując szereg innych urządzeń jak np. nawigacja, odtwarzacz muzyczny, dyktafon czy aparat fotograficzny. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji przygotowanych przez posiadającą wiele lat doświadczeń na rynku elektroniki markę TELEFUNKEN.